• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    СТАРОБЪЛГАРИСТИЧЕН САЛОН към Катедра "Кирилометодиевистика" в СУ "Св. Климент Охридски"


    с финансовата подкрепа на БЮРО ЗА ИКОНОМИЯ НА ЕНЕРГИЯ В СТРОИТЕЛСТВОТО - СОФИЯ
    организират

    СЕДМИ ЕСЕННИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ"
    РЕЛИГИОЗЕН КУЛТ И ФОЛКЛОРНА ОБРЕДНОСТ
    посветени на десетгодишнината от възстановяването на Студентския семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов"
    СОФИЯ 27-28 ноември 1999 г.

    Място на провеждане: Софийски университет "Св. Климент Охридски", Първа заседателна зала
    Участници от:
  • Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "ОНГЪЛ" - София
  • Старобългаристичен салон към Катедра "Кирилометодиевистика" в СУ "Св. Климент Охридски"
  • Студентски и ученически семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов" към Асоциация "Онгъл"
  • Софийски университет "Св. Климент Охридски"
  • Великотърновски университет "Св.Св. Кирил и Методий"
  • Институт за фолклор - БАН
  • Кирило-Методиевски научен център - БАН
  • Институт за български език - БАН
  • Исторически музей - Ловеч
  • Исторически музей - Самоков
    Събота, 27 ноември 1999 г.
    I заседание - Председател Росен Малчев
  • 10.00 Откриване на четенията
  • 10.20 д-р Константин Рангочев (АО) - Религиозен култ и фолклорна обредност - системен анализ
  • 10.30 Росен Малчев (АО) - Православното манастирското културно пространство и фолклорът (по мат. от бълг. земи след края на IХ в.)
  • 10.40 Григор Григоров (ССПЕФ) - Общодържавни и регионални култове
  • 10.50 Люба Радулова (УСПЕФ) - Българският Гергьовден - реализация на древен земеделски модел
  • 11.00 д-р Николай Ненов (АО) - "Несъществуващите" светци
  • 11.10 Евелина Гетова, Миглена Пецева (гр. Враца) - Нуждата за приобщеност у младите хора
  • 11.25-11.45 Дискусия
  • 11.45-12.00 Почивка

    II заседание - Председател д-р Антоанета Делева
  • 12.00 Диана Атанасова (СС) - Ритуалните жестове в молитвата (по мат. от Ръкопис No. 646 от НБКМ)
  • 12.10 Диана Николова (УСПЕФ) - Християнските представи на един фолклорен информатор от с. Борово, Лъкинско
  • 12.20 д-р Маргарет Димитрова (АО) - Молитви и обичаи за родилната обредност (по теренни наблюдения и требници)
  • 12.30 Ирина Козидова (СС) - Към проблема за ритуалите, свързани с храната: средновековни молитви за храна
  • 12.40 Стефка Пилева (СС) - Отр@бьникъ - хляб от трици
  • 12.50 Адриана Ковачева (УСПЕФ) - Християнска символика върху бъднивечерски хлябове (по мат. от с. Койнаре, Червенобрежко)
  • 13.00-13.20 Дискусия
  • 13.20-14.30 Почивка

    III заседание - Председател д-р Маргарет Димитрова
  • 14.30 ст.н.с. д-р Елена Коцева (КМНЦ) - Празниците на 24, 25, 26, 27 декември
  • 14.40 Анета Димитрова (СС) - Сънъмъ - съборъ в Супрасълския сборник
  • 14.50 д-р Илиана Чекова (СУ) - Образи на светостта в Киевска Русия през Хl-Хll в.
  • 15.00 Ива Трифонова (СС) - Старобългарски думи за 'клетва'
  • 15.10 д-р Тодор Моллов (ВТУ) - Народният светец Гавриил Лесновски - ездач на мечка
  • 15.20 Цветана Иванова (СС) - История на думата слонъ - проблеми на семантиката
  • 15.20-15.40 Дискусия
  • 15.40-16.00 Почивка

    IV заседание - Председател д-р Тодор Моллов
  • 16.00 Веселин Хаджиангелов (ИМ - Самоков) - Жертвоприношението в обредността (по мат. от археологически проучвания)
  • 16.10 Венета Савова, Албена Йорданова (СУ/ССПЕФ) - Човекоядството в апокрифни и фолклорни текстове
  • 16.25 Вяра Калфина (УСПЕФ) - Липсата на извор - една особеност на християнските оброчни комплекси в Горен Рупчос, Средните Родопи
  • 16.35 Ива Янкулова (УСПЕФ) - Фолклорна комуникация между представители на "Отвъдния" и Нашия свят
  • 16.45 Елена Георгиева (ИМ - Ловеч) - "Отвъдният" свят според фолклорните представи от Ловешко
  • 16.55 Росица Колева (ССПЕФ) - Интерпретация на мотива "Подземно слънце" от иманярската тетрадка на Асен Реджушев от с. Белица, Лъкинско
  • 17.05-17.25 Дискусия
  • 18.30 Представяне на сб. "Фолклорното родство" с тезиси от докладите, изнесени на Петите есенни четения на Асоциация "Онгъл"
    Неделя, 28 ноември 1999 г.
    I заседание - Председател д-р Николай Ненов
  • 10.00 Даниела Кузманова, д-р Константин Рангочев (ССПЕФ) - Религиозна лексика в тайните дюлгерски говори
  • 10.10 Цветелина Стоянова (УСПЕФ) - Празнуването на Илинден в две отдалечени области на България (по мат. от Шуменско и Средните Родопи)
  • 10.20 Цветелина Димитрова (ССПЕФ) - Вярвания и обредност, свързани с градушката и гръмотевицата
  • 10.30 Снежана Йовева (ИБЕ) - Фолклорната обредност на българската общност в Словакия
  • 10.40 Веселка Тончева (ИФ - БАН) - Българомохамеданската сватба в Тетевенско (религиозни елементи)
  • 10.50 Георги Куманов (ИМ - Ве-линград) - "Елен кладенец" - религиозни и фолклорни практики на християнската и мюсюлманската общност в Чепинско
  • 11.00-11.20 Дискусия
  • 11.20-11.40 Почивка

    II заседание - Председател д-р Константин Рангочев
  • 11.40 Соня Вълчева (ССПЕФ) - Георги Димитров и причисляването му към пантеона на българските светци на Лайпцигския процес
  • 11.50 Снежана Касир (ИФ - БАН) - Сакралното в автобиографичните разкази на българите от Бесарабия
  • 12.00 Диляна Станева (ВТУ) - "Новата" обредна култура - празници от с. Голяма Желязна, Тетевенско
  • 12.10 кап. Тодор Маринчев (РПУ - Димитровград, АО) - Оро-, топо- и хидроними в сексуалния квазиконфесионален фолклор
  • 12.20-12.40 Дискусия
  • 12.40 Закриване на четенията