• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    КАТЕДРА "КИРИЛОМЕТОДИЕВИСТИКА" В СУ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"


    с финансовата подкрепа на
    "ЕКИП 123" ЕООД - НЕЗАВИСИМ СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР
    ИМПРЕСАРСКО-ИЗДАТЕЛСКА КЪЩА "РОД"

    организират

    ДЕСЕТИ ЕСЕННИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ"
    на тема ПРАКТИЧЕСКА ЕТНОЛОГИЯ И МЕДИЕВИСТИКА 2002 г.
    СОФИЯ 16 ноември 2002 г.

    Място на провеждане: СУ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ", АУД. 159
    Участници от:
  • Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "ОНГЪЛ"
  • Софийски университет "Св. Климент Охридски"
  • Великотърновски университет "Св.Св. Кирил и Методий"
  • Институт за фолклор - БАН
  • Етнографски институт с музей - БАН
  • Регионален исторически музей - Русе
  • Семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов"
  • Национална гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ"
    I тематичен кръг - Етноложката методология Председател д-р Росен Малчев
  • 10.00 Представяне на четенията и откриването им
  • 10.15 Ива Янкулова (СПЕФ, СУ) - Епистоларната форма за събиране на етноложка информация
  • 10.30 Люба Радулова (СПЕФ, СУ) - За подбора на фолклорните информатори
  • 10.45 Иглика Милушева (СПЕФ, НГДЕК) - Теренната работа - обучение и самообучение (с. Тополово, Асеновградско, 2001 и 2002 г.)
  • 11.00 - 11.15 Време за дискусия
  • 11.15 д-р Миглена Иванова (АО, ИФ - БАН) - Моят опит от работата ми по проекта на Института за фолклор към БАН "Живи човешки съкровища". Списък на дейностите за България
  • 11.30-11.40 Време за дискусия
  • 11.40-11.50 Почивка

    II тематичен кръг - Етноложките факти Председател ас. Венета Савова
  • 11.50 д-р Веселка Тончева (ИФ - БАН) - Иструменталната интерпретация на песен - проблеми на документирането
  • 12.05 Галина Манолова (ЕИМ - БАН) - Седянката като фактор за запазването на идентичността на българите и гагаузите в Бесарабия (по мат. от Р Молдова и Р Украйна)
  • 12.20-12.30 Време за дискусия
  • 12.30 Вяра Калфина (СПЕФ, СУ) - "Несъществуващите светци" - тема с продължение
  • 12.45 д-р Константин Рангочев (АО) - Структура на сакрума (2002 г., с. Копривлен, Гоцеделчевско)
  • 13.00-13.10 Време за дискусия
  • 13.10-14.15 Обедна почивка

    ІII тематичен кръг - Анонсите на медиевистиката Председател д-р Николай Ненов
  • 14.15 доц. д-р Искра Христова (СУ) - Не без горчица
  • 14.30 д-р Маргарет Димитрова (АО, СУ) - "Разказът" на един средновековен ръкописен требник от микрофилмовата колекция на Хилендарската изследователска библиотека
  • 14.45-14.55 Време за дискусия
  • 14.55 ас. Венета Савова (СУ) - За една (не)възможна скрита дата в старобългарски паметник
  • 15.10 Андрей Бобев (СУ) - Книжовно-фолклорни текстове в ръкописи от НБКМ "Св.св. Кирил и Методий"
  • 15.25-15.35 Време за дискусия
  • 15.35-15.50 Почивка

    V тематичен кръг - Етноложката практика Председател д-р Маргарет Димитрова
  • 15.50 д-р Николай Ненов (АО, РИМ) - Отново за руснаците... Лятна теренна практика в с. Тетово, Русенско
  • 16.05 Ива Трифонова, Ива Янкулова (СУ, СПЕФ) - Село Юго во, Лъкинско, 2002 г. - седем години след началото
  • 16.20 д-р Росен Малчев, Албена Малчева (АО) - Етноложките наблюдения в град Опака през 2001 и 2002 г. - едно трудно, но интересно начало
  • 16.35 - 16.50 Време за дискусия
  • 16.50 Светлана Тончева (СУ) - Русенското площадно пространство в анкети с русенци - август 2002 г.
  • 17.05 Десислава Димитрова (АО, РИМ) - "Страшни смешки, смешни страшки..." или азбука на грешките
  • 17.20 - 17.30 Време за дискусия
  • 17.30 - 18.00 Обсъждане на четенията и закриването им