• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    СТАРОБЪЛГАРИСТИЧЕН САЛОН

    към Катедра "Кирилометодиевистика" в СУ "Св. Климент Охридски"

    с финансовата подкрепа на
    "ЕКИП 123" ЕООД - НЕЗАВИСИМ СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР
    ИМПРЕСАРСКО-ИЗДАТЕЛСКА КЪЩА "РОД"


    организират
    ОСМИ ЕСЕННИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ"
    на тема ЕЗИЦИ НА ОБЩУВАНЕТО (ФОЛКЛОР И РЕЛИГИЯ)
    посветени на 100 ГОДИШНИНАТА ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ПРОФЕСОРА ПО СЛАВЯНСКО ЕЗИКОЗНАНИЕ И СЛАВЯНСКА ЕТНОГРАФИЯ В СУ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" ЧЛ. КОР. ЦВЕТАН ТОДОРОВ БЕЛЧЕВ (1899-1962)

    СОФИЯ 18-19 ноември 2000 г.
    Място на провеждането: Софийски университет "Св. Климент Охридски", Първа заседателна зала
    Участници от:
  • Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "ОНГЪЛ"
  • Старобългаристичен салон към Катедра "Кирилометодиевистика" в СУ "Св. Климент Охридски"
  • Семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов" в СУ "Св. Климент Охридски"
  • Национална гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ"
  • Софийски университет "Св. Климент Охридски"
  • Великотърновски университет "Св.Св. Кирил и Методий"
  • Институт за фолклор - БАН
  • Кирило-Методиевски научен център - БАН
  • Институт за български език - БАН
  • Научен център по фолклор и литература "Св. Димитър Басарбовски" - Русе
  • Исторически музей - Русе
  • Исторически музей - Самоков
  • Среднородопски исторически музей - Смолян
    Събота, 18 ноември 2000 г.
    I заседание - Председател д-р Росен Малчев
  • 10.00 Откриване на четенията
  • 10.20 д-р Николай Ненов (АО) - Общуване с Отвъдното. Сънят като език
  • 10.30 Албена Йорданова (АО) - Между живота и смъртта (един книжовен православен паралел с български фолклорни представи и вярвания)
  • 10.40 д-р Тодор Моллов (ВТУ) - Бохемска реплика към обреда "Герман и Пеперуда"
  • 10.50 Вяра Калфина (СПЕФ) - Равнища на общуване със сакралното в коледния цикъл (по мат. от с. Коняво, Кюстендилско)
  • 11.00 д-р Илиана Чекова (СУ) - Фолклор и религия в руските коледни текстове
  • 11.10-11.30 Дискусия
  • 11.30-11.50 Почивка

    II заседание - Председател д-р Тодор Моллов
  • 11.50 д-р Елена Коцева (КМНЦ) - Огънят и водата
  • 12.00 Ива Янкулова (СПЕФ) - Хора близнаци и светци близнаци (фолклорни принципи на събиране и разделяне)
  • 12.10 Веселин Хаджиангелов (ИМ - Самоков) - Стъкло и керамика - езикът на ранното християнство през III-V в. в Самоковско
  • 12.20 Габриела Коева (СПЕФ) - Храмовата каменна пластика като израз на фолклорни представи и вярвания
  • 12.30 Григор Григоров (СПЕФ) - Сакрална защита на българската държава през Средновековието
  • 12.40 Магдалена Стаменова (София) - Вавилонската кула на информационното общество - опит за разглеждане на музеите като комуникатори
  • 12.50-13.10 Дискусия
  • 13.10-14.30 Почивка

    III заседание - Председател д-р Николай Ненов
  • 14.30 д-р Константин Рангочев (АО) - Езиците на историите
  • 14.40 д-р Росен Малчев (АО) - За езика на термините в етнологията: фолклорна конфесионалност и/или фолклорна религиозност
  • 14.50 Таня Марева (СИМ - Смолян) - Езикът на символите в един овчарски празник от Средните Родопи
  • 15.00 Генади Делин (ВТУ) - Прояви на култа към св. Роко при католиците от Плевенско
  • 15.10 Цветелина Стоянова (СПЕФ) - Дрехата, преобличането и превъплъщението в един сборник с български народни приказки
  • 15.20-15.40 Дискусия
  • 15.40-16.00 Почивка

    IV заседание - Председател д-р Илияна Чекова
  • 16.00 Андрей Бобев (СС) - Една неканонична старозаветна книга
  • 6.10 Анета Димитрова (СС) - Наблюдения върху псалтирните цитати в "Житие на св. Четиридесет севастийски мъченици"
  • 16.20 Венета Савова (СУ) - За един възможен поглед към "За буквите" на Черноризец Храбър
  • 16.30 Ива Трифонова (СС) - Вербални и невербални форми на клетва
  • 16.40 Георги Мандичев (СПЕФ) - Функции на клетвите в ежедневното общуване
  • 16.50 Снежана Касир (ИФ) - Фолклорното общуване в ежедневието на българите от Р Молдова
  • 17.00 - 17.20 Дискусия Представяне на книгата "1100 години култ към св. Иван Рилски"
    Неделя, 19 ноември 2000 г.
    I заседание - Председател д-р Маргарет Димитрова
  • 10.00 Люба Радулова (СПЕФ) - Езикът като разграничителен белег при социализация в "чужда" езикова общност
  • 10.10 Снежана Йовева (ИБЕ) - Комуникативните бариери при билингвалните общности
  • 10.20 д-р Веселка Тончева (ИФ) - Песента в общността на българите мохамедани от Тетевенско (за музиката като униварсален език на общуването)
  • 10.30 Янина Танева (СПЕФ) - Пресъздаване на социални отношения от света на възрастните в детската общност
  • 10.40-11.00 Дискусия
  • 11.00-11.20 Почивка II заседание - Председател д-р Константин Рангочев
  • 11.20 д-р Маргарет Димитрова (АО) - Език и състав на молитвите за родилките
  • 11.30 Диана Николова (СПЕФ) - Наблюдения върху молитвеното поведение
  • 11.40 Антоний Алексиев (СУ) - Фолклорът като религиозен код в белоруската повест ("Съдния ден" - В. Казка)
  • 11.50 Светла Дживтерева (НЦФЛ) - Митологични паралели на гатанки с отговор "комин"
  • 12.00-12.20 Дискусия Закриване на четенията Постер сесия:
  • Десислава Димитрова (АО) - Пословици и поговорки за поплюване и плюнка