• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • Конференции

    СЕДМИ ЦАР-ШИШМАНОВИ ДНИ В САМОКОВ

    [ТРИДЕСЕТ И ТРЕТИ НАУЧНИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА „ОНГЪЛ”]
    ПОСВЕТЕНИ НА
    220-ГОДИШНИНАТА ОТ РОЖДЕНИЕТО НА НЕОФИТ РИЛСКИ (НИКОЛА ПОППЕТРОВ БЕНИН), БЪЛГАРСКИ КНИЖОВНИК, ПРОСВЕТИТЕЛ И ПРЪВ НОВОБЪЛГАРСКИ УЧИТЕЛ (1793-1881),
    150-ГОДИШНИНАТА ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ЛЮБОМИР МИЛЕТИЧ, БЪЛГАРСКИ ФИЛОЛОГ, ЕТНОГРАФ, ИСТОРИК, ЕДИН ОТ ОСНОВАТЕЛИТЕ НА СОФИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” (1863-1937)

    С ПОДКРЕПАТА НА
    ОБЩИНА САМОКОВ
    ГРАДСКИ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – САМОКОВ
    „ЕКИП 123” ЕООД
    ИМПРЕСАРСКО-ИЗДАТЕЛСКА КЪЩА „РОД”


    Участници от българска страна от:
    Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл”
    Семинар по практическа етнология и медиевистика „Проф. д-р Иван Шишманов”
    Софийски университет „Св. Климент Охридски”
    Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”
    Югозападен университет „Неофит Рилски” – Благоевград
    Кирило-Методиевски научен център – БАН
    Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН
    Институт за български език „Л. Андрейчин” – БАН
    Национален институт по геофизика, геодезия и география – БАН
    Национална художествена академия
    Регионален исторически музей – Русе
    Регионален исторически музей – Враца
    Регионален исторически музей – Сливен
    Музей на МВР
    Пещерен клуб „Хеликтит”
    Град София
    Град Самоков

    Чуждестранни участници от:
    Университет „Гоце Делчев”, Щип, Р. Македония
    Западночешки университет, Пилзен, Чешка република
    Удмуртски университет , Ижевск, Руска федерация
    Университет „Людвиг Максимилиян”, Мюнхен, Германия
    Регионален център за справяне с кризи, Щип, Р. Македония
    Народен музей – Куманово, Р. Македония
    Република Корея, Софийски университет „Св. Климент Охридски”
    Институт за археология и етнография, Ереван, Р. Армения


    ПРОГРАМА

    НА НАУЧНИЯ СИМПОЗИУМ
    С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ
    ЕТНОЛОГИЯ НА ИМЕТО
    И ФЕСТИВАЛА ЗА КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ И ФОТОГРАФИЯ
    БАЛКАНСКА КУЛТУРНА ФИЛМОТЕКА
    ОСМИ СЕЗОН
    САМОКОВ, 4.-6. ОКТОМВРИ 2013 Г.

    ПЪРВИ ДЕН
    4 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК СУТРИН, 10,00 ч.
    ПЪРВА ЗАСЕДАТЕЛНА ЗАЛА НА ОБЩИНА САМОКОВ

    ОТКРИВАНЕ

    ПЪРВА СЕСИЯ – ОБЩА

    Първа заседателна зала
    Председател: Росен Р. Малчев
  • 10,15 Владимир Наполских (Удмуртски университет, Ижевск, Руска федерация) – „Список северных народов” в „Гетике” Иордана: этнонимы и топонимы в готском поэтическом фрагменте
  • 10,30 Искра Тодорова (РИМ – Русе) – Именна система на старото местно население в Русенско. Антропонимия. (По материали от средата на ХІХ до началото на ХХ век)
  • 10,45 Петя Банкова (ИЕФЕМ – БАН) – Етноконфесионални маркери на личното име в България
  • 11,00 Ленка Будилова, Марек Якоубек (Западночешки университет, гр. Пилзен, Чешка република) – Naming practices of Bulgarian Czechs
  • 11,15 Веска Кожухарова-Живкова (гр. София) – Умалителни и гальовни имена – има ли втори пласт
  • 11,30-11,45 Дискусия
  • 11,45-12,00 Почивка

    ВТОРА СЕСИЯ – ОБЩА
    Първа заседателна зала
    Председател: Веселка Тончева
  • 12,00 Стела Ненова (ИЕФЕМ – БАН) – Имената на читалищата в България
  • 12,15 Силвия Веселинова – (РИМ – Враца) – Топосът „Божия мост”
  • 12,30 Недка Димитрова (РИМ – Враца) – Легенда за местността „Заминец”
  • 12,45 Георги Захов (гр. Самоков) – Река Палакария и нейните притоци – имена и легенди
  • 13,00 Росен Р. Малчев (Асоциация „Онгъл”) – Топонимът „Костанината вода” в землището на с. Лъкавица, Лъкинско – опит за етимологичен анализ
  • 13,15 Владимир Демирев (РИМ – Сливен) – Топонимията и сакрализацията на пространството
  • 13,30 Владимир Демирев, автор (РИМ – Сливен) – „Сурваки – Камила в с. Николаево, Сливенско” – документален филм (1992 г.), оператор Т. Тодоров
  • Дискусия
  • 14,00 Награда на името на Бойка Добрева – отличаване на изявен млад изследовател в областта на етнологията и медиевистиката – учредена и дарена от семейството
  • Почивка до 15,15 ч.

    4 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК СЛЕДОБЕД, 15,00 ч.
    ТРЕТА СЕСИЯ – ОБЩА

    Първа заседателна зала
    Председател: Марина Братанова
  • 15,15 Искрена Димитрова (РИМ – Русе) – Ние, Буенците от Юпер
  • 15,30 Барбора Махова, Габриела Фаткова, автори (Западночешки университет, гр. Пилзен, Чешка република) – „Ивонче”, документален филм
  • 15,45 Дискусия

    ЧЕТВЪРТА СЕСИЯ – Първа заседателна зала

    Председател: Десислава Тихолова
  • 16,00 Трайче Нацев (Щипски университет – Р. Македония) – Вински региони во провинција Македонија втора
  • 16,15 Звонимир Николовски (Куманово, Р. Македония) – Осврт кон старото рударство и металургија во Североисточна Македонија
  • 16,30 Магдалена Стаменова (Музей на МВР) – Ранни сведения за доинституционални структури, свързани с опазването на сигурността в средновековна България
  • 16,45 Драган Веселинов (Регионален център за справяне с кризи – Щип) – Одбраната и заштитата на населението и материјалните добра на територијата на Македонија во средниот век
  • 17,00-17,15 Дискусия
  • 17,15-17,30 Почивка

    ЧЕТВЪРТА СЕСИЯ – Втора заседателна зала
    Председател: Веселин Хаджиангелов
  • 16,00 Димитър Добрев (СУ „Св. Климент Охридски”) – Ловни практики от епохата на Ранния палеолит – фактор за генезиса на изкуствата
  • 16,15 Дарко Стояновски (Щипски университет – Р. Македония) – Типологија на керамиката од неолитскиот локалитет Грнчарица кај Штип, Р. Македонија и проблемот со монохромната фаза на Балканот
  • 16,30 Маринела Серафимова (Щипски университет – Р. Македония) – Неолитскиот накит во Р. Македонија
  • 16,45 Моника Мишева (Щипски университет – Р. Македония) – Неолитски жртвеници во Р.Македонија
  • 17,00-17,15 Дискусия
  • 17,15-17,30 Почивка

    ПЕТА СЕСИЯ – Първа заседателна зала
    Председател: Трайче Нацев
  • 17,30 Иван Радев (ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”) – Даскал Никола от Самоков и престоят му в Копривщица
  • 17,45 Веселин Хаджиангелов (ИМ – Самоков) – Проектът „Цари Мали град” – проблеми и предизвикателства при реализирането му
  • 18,00 Симеон Михалков (СУ „Св. Климент Охридски”) – Пъкуюл луй Соаре – византийска крепост или всеславният Омуртагов дворец?
  • 18,15 Владимир Власков (НИГГГ – БАН) – Съвременни изменения в температурния режим на България и ятовата диалектологична граница
  • 18,30 Алексей Жалов (Пещерен клуб „Хеликтит”) – „Балкански пътища”, презентация
  • 18,50 Дискусия

    ПЕТА СЕСИЯ – Втора заседателна зала
    Председател: Магдалена Стаменова
  • 17,30 Даниела Хайлман (Университет „Людвиг Максимилиян”, Мюнхен, Германия) – Ritual Diversity and Similarity in the Bregalnica Valley during the Early Iron Age (8th-6th ct. BC)
  • 17,45 Бисера Срцева (Щипски университет – Р. Македония) – Екскарнацијата во Р.Македонија
  • 18,00 Оливер Цацков (Щипски университет – Р. Македония) – Историјата како фактор за зближување и почитување на нациите
  • 18,15 Веселка Тончева (ИЕФЕМ – БАН) – Селищата от Голо Бърдо, Албания - демографско състояние 100 години след Балканските войни
  • 18,30 Дискусия

    ВТОРИ ДЕН

    5 ОКТОМВРИ, СЪБОТА СУТРИН, 09,30 ч.
    ШЕСТА СЕСИЯ – ОБЩА

    Първа заседателна зала
    Председател: Николай Ненов
  • 09,30 Константин Рангочев (Асоциация „Онгъл”) – Модели за пренасяне на сакралност І – град Самоков и Самоковско
  • 09,45 Десислава Тихолова (РИМ – Русе) – Самоков – памет и образи
  • 10,00 Искра Тодорова, Десислава Тихолова, Силвия Веселинова (РИМ – Русе, РИМ – Враца) – Етноложки теренен отчет (ЕТО) на експедицията на Асоциация „Онгъл” в Самоков през 2013 г.
  • 10,15 Симона Петрова, Диана Златкова, Станислава Тодорова, Михаела Антова, Даниела Петкова, Вероника Свиридова, Даниел Димитров (Семинар „Ив. Шишманов”) – ЕТО на експедицията на Асоциация „Онгъл” в с. Говедарци, Самоковско, през 2013 г.
  • 10,30 Преслава Георгиева, Марина Братанова (Семинар „Ив. Шишманов”) – Археографски теренен отчет (АТО) на експедицията на Асоциация „Онгъл” в православни храмове от самоковски села през 2013 г.
  • 10,45 Владимир Демирев, автор (РИМ – Сливен) – „Кукери в с. Глушник, Сливенско” – документален филм (1990 г.), оператор Т. Тодоров
  • 11,15-11,30 Дискусия
  • 11,30-11,45 Почивка

    СЕДМА СЕСИЯ – ОБЩА
    Първа заседателна зала
    Председател: Константин Рангочев
  • 11,45 Иван Ненов (гр. Самоков) – Неофит Рилски – защитник на самоковската теза за родното място на преп. Паисий Хилендарски
  • 12,00 Ивета Рашева (КМНЦ – БАН) – Агиографски черти в образа на Неофит Рилски в романа „Слово за Зографа Захарий” от Владимир Свинтила
  • 12,15 Милена Джерекарова (ЮЗУ „Неофит Рилски”) – „Описание на българския свещен манастир Рилски“ и „Болгарска граматика“ – опит за съпоставка
  • 12,30 Петко Чолаков (СУ „Св. Климент Охридски”) – Проблемът за автентичността на Завета на св. Йоан Рилски (Обзор на мненията)
  • 12,45-13,00 Дискусия
  • 13,00 Награда на името на проф. д.ф.н. Тодор Иванов Живков – за принос към българската етнология и медиевистика – учредена и дарена от семейството
  • Почивка до 14,30 ч.

    5 ОКТОМВРИ, СЪБОТА СЛЕДОБЕД, 14,30 ч.
    ОСМА СЕСИЯ
    – Първа заседателна зала
    Председател: Веска Кожухарова-Живкова
  • 14,30 Тодор Моллов (ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”) – Щрихи от живота на Никола поп Лазаров – преписвач на Паисиевата История
  • 14,45 Елена Коцева (гр. София) – Размисли на един читател: И все пак кой е Исаия Велегласни?
  • 15,00 Любка Ненова (ЮЗУ „Неофит Рилски”) – Новооткрит препис на Митарствата на душата от Зографския манастир
  • 15,15 Маргарет Димитрова (СУ „Св. Климент Охридски”) – Още един ръкопис на отец Пантелеймон, проигумен хилендарски
  • 15,30 Айше Грошар (ЮЗУ „Неофит Рилски”) – Наблюдения над ръкописната традиция на Свети-Евтимиевото житие на св. Петка Търновска
  • 15,45-16,00 Дискусия
  • 16,00-16,15 Почивка

    ОСМА СЕСИЯ – Втора заседателна зала
    Председател: Искра Тодорова
  • 14,30 Екатерина Тодорова (СУ „Св. Климент Охридски”) – Апокрифната молитва против треска на поп Йеремия - етнология на имената
  • 14,45 Ю Джънг Че (Република Корея, СУ „Св. Климент Охридски”) – Новозаветните цитати в Словото за св. Кирил на Климент Охридски и в съвременните му преводи
  • 15,00 Илина Лулейска (ЮЗУ „Неофит Рилски”) – Текстът за св. Сава Освещени в Дамаскин 708 (Протопопински) от Националанта библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София
  • 15,15 Магдалена Абаджиева (ИБЕ – БАН) – Християнската лексика в павликянската книжнина от XVIII век
  • 15,30 Стефан Аврамов (ЮЗУ „Неофит Рилски”) – Езикови особености на „Високи умни хитрости Бертолдови”
  • 15,45-16,00 Дискусия
  • 16,00-16,15 Почивка

    ДЕВЕТА СЕСИЯ – ОБЩА
    Първа заседателна зала
    Председател: Маргарет Димитрова
  • 16,15 Марио Соколов (ЮЗУ „Неофит Рилски”) – Един непроучен български късновъзрожденски ръкопис
  • 16,30 Андрей Бобев (КМНЦ – БАН) – Новооткрит препис от Житието и Службата на св. Димитър Басарбовски от Зографския манастир
  • 16,45 Татяна Илиева (КМНЦ – БАН) – Лингвокултурният концепт джендър в съвременната българска фразеология
  • 17,00 Яна Сивилова, Владимир Пенчев (СУ „Св. Климент Охридски”, ИЕФЕМ – БАН) – Два фразеологизма със значение „никога“
  • 17,15 Ангелина Илиева (ИЕФЕМ – БАН) – Име и алтернативна идентичност в българската ларп култура
  • 17,30 Димитър Добревски (НХА) – Избор на име и лого на дизайн продуктите и фирмите
  • 17,45 Владимир Демирев, автор (РИМ – Сливен) – „Блага ракия в с. Крушаре, Сливенско” – документален филм (1986 г.), операторски екип от ИФ – БАН
  • Дискусия
  • 18,15 Награда на Асоциация „Онгъл” за най-добра творба на Балканската културна филмотека
    ОФИЦИАЛЕН КОКТЕЙЛ
    Ресторантът на хотел „Бистрица”, 19.30 ч.

    ТРЕТИ ДЕН

    6 ОКТОМВРИ, НЕДЕЛЯ СУТРИН, 09,30 ч.
    КОНФЕРЕНТНА ЗАЛА НА ХОТЕЛ „БИСТРИЦА”
    ДЕСЕТА СЕСИЯ

    Постер сесия
    Председател: Росен Р. Малчев
  • Армен Петросян (Институт за археология и етнография, Ереван, Р Армения) – Теоним, хороним, этноним
  • Владимир Наполских (Удмуртски университет, Ижевск, Руска федерация) – Бодун – русский поминальный обряд на Вятке: реликт восточнославянского язычества?
  • Венета Савова (СУ „Св. Климент Охридски”) – Житието на св. Алексий Човек Божи като пример за трансформацията на човека в християнски контекст
  • Светла Дживтерева (ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”) – Наблюдения върху припева на коледните песни

    ЗАКРИВАНЕ НА СЕДМИТЕ ЦАР-ШИШМАНОВИ ДНИ В САМОКОВ


    Пети Царшишманови дни в Самоков през 2011 г. Г-н Димитър Добрев връчва наградата на името на Бойка Добрева за изявен млад изследовател в областта на етнологията и медиевистиката на г-ца Анна Илиева от Семинара по практическа етнология и медиевистика "Проф. Иван Шишманов".



    Работен момент от Научния симпозиум с международно участие "Език и етнос", Четвърти Царшишманови дни в Самоков, 2010.



    Официален коктейл за участниците в ТРЕТИТЕ ЦАРШИШМАНОВИ ДНИ В САМОКОВ,
    3 октомври 2009 г.