• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • ВТОРИ ЦАРШИШМАНОВИ ДНИ В САМОКОВ
    ПОСВЕТЕНИ НА 130-ГОДИШНИНАТА ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА ГРАД САМОКОВ ОТ ОСМАНСКО РОБСТВО

    С ПОДКРЕПАТА НА:

    ОБЩИНА САМОКОВ
    СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
    СЪВЕТ ЗА ЧУЖДЕСТРАННА БЪЛГАРИСТИКА - БАН
    "ЕКИП 123" ЕООД

    ПРОГРАМА

    НА МЕЖДУНАРОДНИЯ НАУЧЕН СИМПОЗИУМ
    ЕПОС - ЕЗИК - МИТ
    И ФЕСТИВАЛА ЗА ФИЛМ И ФОТОГРАФИЯ
    БАЛКАНСКА КУЛТУРНА ФИЛМОТЕКА

    Трети сезон

    ГРАД САМОКОВ, 2 - 5 ОКТОМВРИ 2008 г.


    ПЪРВИ ДЕН
    2 октомври, четвъртък - следобед - 16.00 ч.
    Градски исторически музей - Самоков
  • РЕГИСТРАЦИЯ И КУЛТУРНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТНИЦИТЕ

    ВТОРИ ДЕН
    3 октомври, петък - сутрин
    Първа заседателна зала
  • ОТКРИВАНЕ - 10.00 ч.
    - Кмет на община Самоков
    - Директор на Градски исторически музей - Самоков
    - Главен секретар на Асоциация "Онгъл"
    Пленарна сесия
    Председател: Константин Рангочев
    Симпозиум
  • 10.15 Цв. Димитрова (ИФ - БАН) - Преданията за гибелта на цар Иван Шишман в Самоковско през призмата на епическия код
  • 10.30 Е. Коцева (СУ "Св. Климент Охридски") - За името Шишман и други лични имена в село Белчин (Извори)
  • 10.45 В. Живкова (София) - Думи и имена, герои и богове
  • 11.00 Н. Ненов (РИМ - Русе) - Троглодитизмът като културен феномен
  • 11.15 В. Тончева (ИФ - БАН) - Сватба и сватбени песни от областта Голо бърдо, Албания
  • Дискусия - 11.30 - 11.45 ч.
  • Почивка - 11.45 - 12.00 ч.

    Филмотека
    Председател: Николай Ненов
  • 11.45-12.30 Голо Бърдо - непознатите българи - филм на В. Тончева и кол., Травъл ТВ
  • Дискусия 12.30 - 12.45 ч.
  • Почивка - 12.45 - 14.30 ч.

    3 октомври, петък - следобед - 14.30 ч.
    Първа заседателна зала
    Председател: Росен Малчев
    Симпозиум
  • 14.30 К. Рангочев (Асоциация "Онгъл") - Езиците на историите II: История и ритуал
  • 14.45 В. Колосова (Руска федерация) - Богородичные травы и легенды о них в славянской традиционной культуре
  • 15.00 Стр. Гювийски (НП "Рила", Посетителски център "Паничище") - Митичните стопани на рилските реки и езера
  • 15.15 Пр. Георгиева (СПЕМ "Проф. д-р Иван Шишманов") - Личноименната система на гр. Две могили (1878-1893)
  • 15.30 Д. Димитрова (РИМ - Русе) - "Музикалния живот в град Самоков" - събития, личности, акценти
  • Дискусия 15.45 - 16.00 ч.
  • Почивка - 16.00 - 16.15 ч.

    Председател: Веселин Хаджиангелов
    Симпозиум
  • 16.15 Р. Малчев (Асоциация "Онгъл") - Култовото средище при с. Карагуй (дн. Горталово), Плевенско, в Интернет-пространството
  • 16.30 В. Коритаров (Сапарева баня) - Народни предания и легенди, свързани с боевете на цар Иван Шишман и синът му княз Фружин в Сапаревобанския район
  • 16.45 М. Димитрова (СУ "Св. Климент Охридски") - Евхологий 76 (36) от Пловдивската народна библиотека "Иван Вазов": Евтимиевият служебник и всекидневието на Иван-Шишмановото време
  • 17.00 Р. Петрова (СПЕМ "Проф. д-р Иван Шишманов") - Иманярска тетрадка от с. Белица, Средни Родопи - предварителни бележки
  • Дискусия 17.15 - 17.30 ч.
  • Почивка - 17.30 - 18.00 ч.

    Филмотека
    Председател: Десислава Димитрова
  • 18.00-18.45 Инициатива "Селище Зелено Училище: Живот в наследството на границата - 2008". Ивайловградско - земя под егидата на православието - фотопрезентация на К. Рангочев и Р. Малчев, Асоциация "Онгъл"
  • 18.45-19.30 Трифон Зарезан в село Ряхово - филм на Арена Медия - Русе
  • Дискусия - 19.30 ч.

    ТРЕТИ ДЕН

    4 октомври, събота - сутрин - 10.00 ч.

    Първа заседателна зала
    Председател: Цветелина Димитрова
    Симпозиум
  • 10.00 М. Стаменова (София) - Старината в българското пространство през погледа на местни автори от 17 век
  • 10.15 В. Хаджиангелов (ГИМ - Самоков) - Археологически проучвания в крепостта "Св. Спас" при с. Белчин: структури и интерпретация
  • 10.30 М. Христов (СУ "Св. Климент Охридски") - Сгради до северната крепостна стена на късноантичното укрепено селище при с. Белчин
  • 10.45 П. Попов (НБУ) - Традицията в погребалните практики
  • Дискусия - 11.00 - 11.15 ч.
  • Почивка - 11.15 - 11.30 ч.

    Филмотека
    Председател: Магдалена Стаменова
  • 11.30-12.15 Ние, младите - филм на К. Иванова и кол., Национално движение "Българско наследство"
  • 12.15-13.00 Домът на Якобица - филм на Св. Авдала, Държавен културен институт "Къща музей "П. Владигеров" - София
  • Дискусия - 13.00 - 13.15 ч.
  • Почивка - 13.15 - 15.00 ч.

    4 октомври, събота - следобед - 14.45 ч.
    Първа заседателна зала
    Председател: Андрей Бобев
    Симпозиум
  • 14.45 М. Кьосева (СВУБИТ - София) - Културно-историческото наследство на община Сапарева баня
  • 15.00 М. Христов (СУ "Св. Климент Охридски") - Наблюдения върху трасето и структурата на римския път при с. Югово, Централни Родопи
  • 15.15 В. Калфина (СПЕМ "Проф. д-р Иван Шишманов") - Класическият римски епос като извор за ранния италийски фолклор
  • 15.30 А. Малчева (СПЕМ "Проф. д-р Иван Шишманов") - "Три синджира роби" - три "синджира" проблеми
  • 15.45 А. Жалов (Спелеоклуб "Хеликтит" - София) - Непубликувани форклористични материали на Научно-изследователската пещерна бригада "Тодор Павлов" - 1948 г.
  • Дискусия 16.00 - 16.15 ч.
  • Почивка - 16.15 - 16.30 ч.

    Председател: Алексей Жалов
    Симпозиум
  • 16.30 А. Бобев (КМНЦ - БАН) - Перикопите от Битие за Страстната седмица - текстология и херменевтика
  • 16.45 Назиф Докле (Р Албания) - Остатъци от апокрифната литература в Кукъска Гора - Албания
  • 17.00 Ек. Тодорова (София) - Кореспонденцията между протопоп Авакум и Морозова - създаване на езикова митология
  • 17.15 Вл. Власков (ГИ - БАН) - Някои особености на промените в температурния режим на България в периода 1996-2008 г.
  • Дискусия 17.30 - 17.45 ч.
  • Почивка - 17.45 - 18.00 ч.

    Филмотека
    Председател: Албена Малчева
  • 18.00-18.45 Молитвената броеница - филм на М. Кьосева, Ст. Радулов и кол., Продуцентски център "Футура вижън", ТВ "Туризъм"
  • 18.45-19.30 Гoра и гораните в Албания - Аудио-визуален разказ за природата, хората и традиционната култура на Кукъска Гора, Североизточна Албания - аудио-визуална презентация на А. Жалов, Спелеоклуб "Хеликтит" - София
  • Дискусия - 19.30 - 19.45 ч.

  • 20.00 ОФИЦИАЛЕН КОКТЕЙЛ за участниците във ВТОРИТЕ ЦАРШИШМАНОВИ ДНИ
    НАГРАЖДАВАНЕ НА ЗАСЛУЖИЛИ УЧЕНИ

    - Награда за цялостен принос към разработването на проблеми, свързани с природата, културата и историята на Самоков и Самоковската котловина;

    - Награда за принос към българската етнология и медиевистика;

    - Награда на името на Бойка Добрева - за изявен млад изследовател в областта на етнологията и медиевистиката

    ЧЕТВЪРТИ ДЕН

    5 октомври, неделя - сутрин - 10.00 ч.
    Първа заседателна зала - Община Самоков
    Председател: Росен Малчев
    Симпозиум
  • 10.00 Ю. Берьозкин (Руска федерация) - Свадьба Солнца отменена: балканский миф и его истоки
  • 10.15 М. Христозова (Германия) - Отгласи от "Веда Словена" в Западните Родопи: непубликувани материали от съвременни теренни проучвания в Гоцеделчевско и Доспат
  • 10.30 Р. Русев (РУ "Ангел Кънчев") - За една индивидуално-авторска интерпретация на мотива "Св. Георги побеждава дракона"
  • 10.45 М. Венетиаду (Гърция) - Влашката сватба. Битови обичаи и традиции в районите на Палеоманина (Западна Гърция) и град Тива
  • 11.00 Гр. Григоров (ИФ - БАН) - Митът за златния век и неговите съвременни употреби
  • Дискусия - 11.15 - 11.30 ч.

    ЗАКРИВАНЕ НА СИМПОЗИУМА И ФИЛМОТЕКАТА

    КУЛТУРНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТНИЦИТЕ