• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    ГРАДСКИ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - САМОКОВ
    ОРГАНИЗИРАТ


    550 ГОДИНИ ОТ ПЪРВОТО ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ГРАД САМОКОВ НА ДНЕШНОТО МУ МЯСТО
    75 ГОДИНИ МУЗЕЙНО ДЕЛО В САМОКОВ
    15 ГОДИНИ ОТ ОСНОВАВАНЕТО НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ"


    С ПОДКРЕПАТА НА:
    ОБЩИНА САМОКОВ
    СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
    ЦЕНТЪР ЗА ЧУЖДЕСТРАННА БЪЛГАРИСТИКА - БАН
    "ЕКИП 123" ЕООД

    ПРОГРАМА
    НА ЮБИЛЕЙНИЯ МЕЖДУНАРОДЕН НАУЧEН СИМПОЗИУМ
    ЕТНОЛОГИЯ НА ПРОСТРАНСТВОТО

    И ФЕСТИВАЛА
    НА ДОКУМЕНТАЛНИЯ КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКИ И ПРИРОДОНАУЧЕН ФИЛМ И ФОТОГРАФИЯ
    БАЛКАНСКА КУЛТУРНА ФИЛМОТЕКА
    Първи сезон

    ГРАД САМОКОВ, 5 - 8 ОКТОМВРИ 2006 г.
    ПЪРВИ ДЕН
    5 октомври, четвъртък - сутрин - 10.00 ч.

    ОТКРИВАНЕ НА СИМПОЗИУМА - Първа заседателна зала
    Кмет на община Самоков - Ангел Николов
    Директор на Исторически музей - Самоков - Нина Христовска
    Главен секретар на Асоциация "Онгъл" - д-р Росен Малчев

    Пленарна сесия
    Общо заседание - Първа заседателна зала
    Председател: Маргарет Димитрова
  • 10.30 Веска Кожухарова-Живкова (София) - Още няколко думи за етнологията на пространството. По следите на Т. Ив. Живков
  • 10.45 Искра Христова-Шомова (София) - Пустинята като сакрално пространство
  • 11.00 Алексей Жалов (София) - Спомен за пещерите светилища
  • Почивка - 11.00 - 11.15 ч.

    Общо заседание - Първа заседателна зала - 11.15 ч.
    Председател: Веселин Хаджиангелов
  • 11.15 Тодор Моллов (В. Търново) - Войнската задушница на Петровден през 895 г. и българският фолклор
  • 11.30 Таня Марева (Смолян) - Златоградски спомени от Ватопедския манастир и Света гора
  • 11.45 Милена Любенова (София) - Манастирът край с. Дивотино - история и фолклор
  • 12.00. Вася Велинова (София) - За един ръкопис-конволют от сбирката на Митрополитската църква в Самоков
  • 12.15 Преслава Георгиева (Русе) - Старопечатни книги и приписки от гр. Две могили
  • 12.30 Вихра Баева (София) - Християнският храм като място за изцеление в съвременността
  • 12.45 - 13.15 Дискусия
  • Почивка - 13.15 - 15.00 ч.

    5 октомври, четвъртък - следобед - 15.00 ч.
    Първа секция - Малък салон на Народно читалище "Отец Паисий"
    Председател: Десислава Димитрова
  • 15.00 Евгения Грънчарова (София) - Танцов фолклор от Самоковско
  • 15.15 Веселка Тончева (София) - Българите във Виена - музикален фолклор и национална идентичност
  • 15.30 Радостина Петрова (Русе) - Фолклорни песни в романа "Под игото" от Иван Вазов
  • 15.45 Матина Венетиаду (Гърция) - Градската едногласна и многогласна песен от Седемте острова на Йонийско море. Разпространението на този вид песни в гр. Солун
  • 16.00 Симона Петрова (Русе) - Фитоморфен код в българския песенен фолклор
  • 16.15 Александър Димитриевски (Македония) - Музичките состави во свадбените обичаи во Р Македония во ХХІ век
  • 16.30 - 17.00 Дискусия

    Втора секция - Втора заседателна зала
    Председател: Росен Малчев
  • 15.00 Магдалена Стаменова (София) - Чужди пътешественици за старината в българското пространство през ХVІІ в.
  • 15.15 Константин Рангочев (София) - Фолклорна история и фолклорно християнство в Самоковско: цар Иван Шишман - цар и/или светец
  • 15.30 Георги Куманов (Велинград) - Фолклорната история по следите на сакралното пространство
  • 15.45 Владимир Демирев (Сливен) - Пространство и съкровище
  • 16.00 Елена Василева (София) - Тайният език на оброчищата
  • 16.15 Томислав Дяков (София) - Сакралният топос в съвременната анимационна приказка
  • 16.30 - 17.00 Дискусия
  • Почивка - 17.00 - 17.15 ч.

    Филми - Малък салон на Народно читалище "Отец Паисий" - 17.15 ч.
    Председател: Николай Ненов
  • 17.15 - 17.45 Георги Куманов (Велинград) - С мисълта за Божа сила - етноложки филм
  • 17.45 - 18.15 Екип на ТЦ-Русе и РИМ-Русе - Към Преображение - културно-исторически филм
  • 18.15 - 18.45 Дискусия

    ВТОРИ ДЕН
    6 октомври, петък - сутрин - 10.00 ч.
    Първа секция - Малък салон на Народно читалище "Отец Паисий"
    Председател: Тодор Моллов
  • 10.00 Елена Коцева (София) - Допълнения към два извора на писмената и традиционна култура
  • 10.15 Стефан Алев (Русе) - Мотиви от Книга Изход в българската литература и във фолклора
  • 10.30 Цветелина Христова (София) - Дионисий Ареопагит и старата южнославянска книжнина: словообразувателни щрихи
  • 10.45 Андрей Бояджиев, Маргарет Димитрова (София) - Апостол Тома и българската дамаскинарска традиция
  • 11.00 Екатерина Тодорова (София) - Странство и про-странство в "Хождение Игумена Даниила"
  • 11.15 Андрей Бобев (София) - Паремийните четива за Страстната седмица и фолклорът
  • 11.30 - 12.00 Дискусия

    Втора секция - Втора заседателна зала
    Председател: Вяра Калфина
  • 10.00 Жени Пимпирева (София) - Пространството на каракачаните
  • 10.15 Галина Манолова (София) - Облеклото - културна граница между българите и гагаузите в Бесарабия
  • 10.30 Петя Банкова (София) - Етнологични аспекти на социализацията на индивида
  • 10.45 Даниела Беличовска (София) - Статутът на женското и патриархалното пространство
  • 11.00 Снежана Йовева (София) - Женският дискурс в чуждоетнична среда (Речевите пространства на група български жени от Словения и Австрия)
  • 11.15 - 11.45 Дискусия
  • Почивка - 12.00 - 14.00 ч.

    6 октомври, петък - следобед - 14.00 ч.
    Първа секция - Втора заседателна зала
    Председател: Преслава Георгиева
  • 14.00 Артём Козмин (Русия) - Героичен епос и социална структура: крос-културна зависимост
  • 14.15 Гатя Симеонова (София) - "Първа града" - абсолютното или поредното начало (По текстове от т. І на "Веда словена")
  • 14.30 Руси Русев (Русе) - Етническа менталност, авторово съзнание и дълбинен смисъл на художествения текст
  • 14.45 Вяра Калфина, Доротея Табакова (София) - От древното към дребното
  • 15.00 Ивайло Пеев (София) - Езици на тялото - възможни/невъзможни диалози (Проблематизации на пола във фолклора и в прозата на Чехов)
  • 15.15 Димитър Илиев (София) - Колесничарят на желанието
  • 15.30 - 16.00 Дискусия

    Втора секция - Малък салон на Народно читалище "Отец Паисий"
    Председател: Николай Ненов
  • 14.00 Цветанка Горанова (София) - Дисциплинните взаимодействия в областта на етнологията през погледа на водещите представители на антропогеографското направление в България
  • 14.15 Валентина Васева (София) - Цариброд - европейската "врата" на Княжество България
  • 14.30 Невена Митрева (Самоков) - Стари пощенски картички от Самоков
  • 14.45 Христо Шанов - Старата "индустрия" в Самоковско и Софийско до края на ХІХ в.
  • 15.00 - 15.30 Дискусия
  • Почивка - 16.00 - 16.15 ч.

    Филми - Малък салон на Народно читалище "Отец Паисий" - 16.15 ч.
    Председател: Константин Рангочев
  • 16.15 - 16.45 Ваня Матеева (София) - Аудиовизуална антропология при незрящите - документален филм
  • 16.45 - 17.15 Екип на БНТ - Един ден в Бродилово - документален филм с автор и режисьор Светлана Авдала
  • 17.15 - 17.45 Екип на БНТ - Гергьовският дъжд - документален филм с автор и режисьор Светлана Авдала
  • 17.45 - 18.15 Екип на БНТ - Сглядата - документален филм с автор и режисьор Светлана Авдала
  • 18.15 - 18.45 Дискусия

    ТРЕТИ ДЕН
    7 октомври, събота - сутрин - 10.00 ч.
    Първа секция - Първа заседателна зала
    Председател: Андрей Бобев
  • 10.00 Веселин Хаджиангелов (Самоков) - Археологически проучвания на обект "Шишманово кале" край гр. Самоков - развитие и интерпретация
  • 10.15 Бони Петрунова (София) - Ролята на кремъка в средновековния погребален обред
  • 10.30 Анастасия Чолакова, Веселин Хаджиангелов (София, Самоков) - Обработка на желязо през ранновизантийската епоха на обект "Шишманово кале" при гр. Самоков
  • 10.45 Владимир Напольских (Русия) - Мотив о нырянии за землёй: в балкано-славянской апокрифической традиции и ранняя история славян
  • 11.00 Светлана Боринская (Русия) - Миф о нырянии за землёй: совпадение путей распространения мифа и генетических линий Y-хромосомы в Северной Евразии
  • 11.15 Росен Малчев (София) - Демоничният персонаж воден бик - новини от фолклора и литературата
  • 11.30 Гергана Илиева (Русе) - Митологични мотиви и образи в стихосбирката "Пролетен вятър" на Н. Фурнаджиев
  • 11.45 - 12.15 Дискусия

    Втора секция - Втора заседателна зала
    Председател: Цветелина Димитрова
  • 10.00 Николай Шаранков (София) - Представи за смъртта в античните надписи от България
  • 10.15 Николай Вуков (София) - Пространствени измерения на смъртта: репрезентации на мъртвото тяло в българските топонимични предания
  • 10.30 Федор Успенский (Русия) - Путь из варяг в греки: граница, дорога, направление в представлении древних скандинавов
  • 10.45 Светла Дживтерева (В. Търново) - Космологичната образност в народните гатанки (гатанки с отговор "река", "път" и "дим")
  • 11.00 Иглика Милушева (София) - Остатъци от езически ритуални практики в българската календарна обредност
  • 11.15 Албена Малчева (София) - Възможности за интерпретация на трапезата на българина
  • 11.30 - 12.00 Дискусия
  • Почивка - 12.15 - 14.00 ч.

    7 октомври, събота - следобед - 14.00 ч.
    Първа секция - Първа заседателна зала
    Председател: Константин Рангочев
  • 14.00 Ирина Морозова (Русия) - Православие и современная культура: историчность сакральности
  • 14.15 Иво Братанов, Андрей Бобев (Русе, София) - Локално разпространение на светителските култове по официални данни на Русенската митрополия
  • 14.30 Ганка Маринова (Асеновград) - Култът към светците лечители в Асеновград
  • 14.45 Теодора Бакърджиева - От съвременната визия към историческите корени на мюсюлманските светци, почитани в Русенско
  • 15.00 Венета Янкова (Шумен) - За йерофаниите в Шуменско
  • 15.15 Цветелина Димитрова (София) - Взаимодействието между словесни и топонимични текстове при конструирането на локална памет (По материали от Самоковско)
  • 15.30 - 16.00 Дискусии

    Втора секция - Втора заседателна зала
    Председател: Веселка Тончева
  • 14.00 Стела Ненова - Читалището - присъствие и диалог на институцията с общността (Примерът на НЧ "Бачо Киро" - София)
  • 14.15 Радостина Шаренкова (София) - Конструиране на музейното пространство
  • 14.30 Светлана Тончева, Лина Гергова (София) - Градско пространство и ментални карти - два парка в Пловдив и Русе
  • 14.45 Десислава Димитрова (Русе) - Музикалната топография на индустриалния град (По модела на град Русе)
  • 15.00 Николай Ненов (Русе) - Школските бригади в биографичните разкази
  • 15.15 - 15.30 Дискусии
  • Почивка - 16.00 - 16.15 ч.

    Филми - Първа заседателна зала - 16.15 ч.
    Председател: Невена Митрева
  • 16.15 - 16.45 Георги Граматиков (Хасково) - Светото - доклад с етноложки филм
  • 16.45 - 17.15 Магда Милчева (Хасково) - Св. Прокоп - доклад с етноложки филм
  • 17.15 - 17.30 Розалина Гогова (Хасково) - Ирминден - доклад с етноложки филм
  • 17.30 - 18.00 Дискусии

    ЗАКРИВАНЕ НА СИМПОЗИУМА - Първа заседателна зала
  • 20.00 ОФИЦИАЛЕН КОКТЕЙЛ за участниците в юбилейните четения в ресторант "Тропикана" Тържествено връчване на НАГРАДИТЕ НА ОБЩИНА САМОКОВ "ХРИСТО СЕМЕРДЖИЕВ" за научен текст, аудиовизуален продукт и цялостен принос към изследването и съхраняването на културата и природата на Самоков и Самоковско

    ЧЕТВЪРТИ ДЕН
  • 8 октомври, неделя - сутрин - 10.00 ч.

    КУЛТУРНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТНИЦИТЕ