• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - САМОКОВ
    КАТЕДРА "КИРИЛОМЕТОДИЕВИСТИКА" В СУ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"


    с финансовата подкрепа на
    "ЕКИП 123" ЕООД - НЕЗАВИСИМ СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР
    ИМПРЕСАРСКО-ИЗДАТЕЛСКА КЪЩА "РОД"

    организират:

    ЕДИНАДЕСЕТИ ЕСЕННИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ"
    на тема: ПРАКТИЧЕСКА ЕТНОЛОГИЯ И МЕДИЕВИСТИКА' 2003
    САМОКОВ 8 ноември 2003 г.

    Място на провеждане: гр. Самоков - Младежки дом
    Участници от:
  • Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "ОНГЪЛ"
  • Исторически музей - Самоков
  • Софийски университет "Св. Климент Охридски"
  • Великотърновски университет "Св.св. Кирил и Методий"
  • Нов български университет
  • Институт за фолклор - БАН
  • Институт за българска литература - БАН
  • Археологически институт с музей - БАН
  • Регионален исторически музей - Русе
  • Общински съвет - Самоков
  • Семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов" в СУ "Св. Климент Охридски"
  • Научен център по фолклор и литература "Св. Димитър Басарбовски" - Русе
    I заседание - Председател д-р Константин Рангочев
  • 10.00 Откриване на четенията
  • 10.15 В. Хаджиангелов, Н. Митрева, Г. Банчев (ИМ - Самоков) - "Св. Симеон Самоковски" - документален филм
  • 10.45 С. Лалева (ОбС - Самоков) - "Побит камък" - историята на един нов празник
  • 11.00 д-р К. Рангочев (АО) - Вратата на храма
  • 11.15 Е. Василева (НБУ) - За накитите на старите самоковлии
  • 11.30 Е. Терзийска (СУ) - Символи и вярвания за слънцето от Самоковския регион
  • 11.45-12.00 Дискусия
  • 12.00-12.15 Почивка

    II заседание - Председател Веселин Хаджиангелов
  • 12.15 В. Калфина (СПЕФ) - Когато информаторът не отговаря на въпроси?
  • 12.30 А. Малчева (АО) - Представяне на екологосъобразното обучение за деца от 3 до 7-годишна възраст по програмата "Неогея"
  • 12.45 Я. Танева (СПЕФ) - Семиотични особености на съвременния български плакат и тяхната връзка с етнологията в контекста на "Местни избори' 2003"
  • 13.00-13.15 Дискусия
  • 13.15-14.15 Почивка

    III заседание - Председател д-р Николай Ненов
  • 14.15 доц. И. Христова, д.ф.н. (СУ) - Названията на чудовища в книга Йов
  • 14.30 И. Трифонова (СУ) - Думи за съдове в "Апокалипсиса"
  • 14.45 д-р М. Димитрова (СУ) - Езикът на всекидневието и езикът на богословието в превода на Тълкуванията от Теодорит Кирски на "Песен на песните"
  • 15.00 Д. Димитрова (РИМ - Русе) - "Плюнка" и "плюене" в библейски текстове - фолклорни паралели
  • 15.15-15.30 Дискусия
  • 15.30-15.45 Почивка

    IV заседание - Председател д-р Маргарет Димитрова
  • 15.45 д-р Б. Петрунова (АИМ) - Археологическо проучване на крепости от Второто българско царство
  • 16.00 д-р Р. Малчев (АО) - Система на свещените места в землището на с. Голяма Желязна, Троянско (Състояние през 80-те години на ХХ в.)
  • 16.15 д-р Н. Ненов (РИМ - Русе) - За името на с. Табачка, Русенско - фолклорни модели на именуването
  • 16.30 Ц. Димитрова (ИФ) - Героични и сакрални образи като знаци на преутвърждаващата се нация
  • 16.45 Г. Григоров (ИБЛ) - Конструирането на образа на значимите за нацията
  • 17.00-17.15 Дискусия
  • 17.15-17.30 Почивка

    V заседание - Председател Десислава Димитрова
  • 17.30 д-р М. Иванова (ИФ) - Лазаруването и коледуването в гр. Каварна по време на румънската окупация
  • 17.45 Е. Найденова (НБУ) - Ролята на кремъците и въглените в обредите против превъплъщаване
  • 18.00 И. Янкулова (СПЕФ) - Отмиране на женската обредна инициация в благоевградското с. Стоб
  • 18.15 д-р В. Тончева (ИФ) - За песните, пеенето и съпровода - музиколожки интерпретации от с. Юпер, Кубратско
  • 18.30 С. Дживтерева (НЦФЛ) - Варианти на календарния преход в български народни гатанки, ч. ІІ
  • 18.45-19.00 Дискусия
  • 19.00 Представяне на новата книга на Игнат Ангелов Бедров - "История на Борово, Средни Родопи". С., ИИК "РОД", 2003 г.
  • 19.30 Закриване на четенията

    Постер сесия
  • В. Савова (СУ) - Службата на св. Алексий Човек Божи в ръкопис 541 от Троицо-Сергиевата лавра
  • Р. Савов (СУ) - Няколко примера за възможен досег на българите с манихеизма