• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - РУСЕ

    организират:

    ПЪРВИ ПРОЛЕТНИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ"
    РУСЕ 30-31 май 1998 г.

    Място на провеждане: КЛУБ НА ДЕЙЦИТЕ НА КУЛТУРАТА


    Участници от:
  • Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "Онгъл"
  • Научен център по фолклор и литература "Св. Димитър Басарбовски" - Русенски университет
  • Семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов" - Софийски университет
  • Великотърновски университет "Св.св. Кирил и Методий"
  • Институт по музикознание - БАН
  • Исторически музей - Русе
  • Исторически музей - Велинград
  • Исторически музей - Ловеч
    Петък, 29.05.1998 г.
    Пристигане и настаняване на участниците
    Събота, 30.05.1998 г.
    Клуб на дейците на културата
    Първо заседание
    Председател: Николай Ненов
  • 09.30 Откриване на четенията от Секретаря на Асоциация "Онгъл" и Директора на Исторически музей - Русе
  • 10.00-10.10 Албена Йорданова (София) - Митологични пластове в един фолклорен запис на Ц. Гинчев. За първите видове хора
  • 10.10-10.20 Димитър Кръстев (Русе) - Глисандо. Обичайните и обичаните пространства на шлагера
  • 10.20-10.30 Диляна Станева (Русе) - Куковден в с. Малък Преславец, Силистренско
  • 10.30-10.40 д-р Константин Рангочев (София) - История и историци, текст и хипертекст
  • 10.40-10.50 д-р Руси Русев (Русе) - Текстолингвистични наблюдения върху първата фолклористична работа на М. Арнаудов
  • 10.50-11.15 Дискусия
  • 11.15-11.30 Почивка

  • 11.30-11.40 Нора Вакарелова (В. Търново) - Култови места в м. Сечен камък, Тревненско и съвременната им интерпретация
  • 11.40-11.50 Цвета Ненова, Николай Ненов (Русе) - Русенски чешити и известни луди
  • 11.50-12.00 Елена Георгиева (Ловеч) - Вярата в предопределението във фолклора от Ловешко
  • 12.00-12.10 Веселка Тончева (София) - Обредната система на българомохамеданите от Ловешко - ислям и криптохристиянство
  • 12.10-12.30 Дискусия
  • 12.30-14.00 Почивка

    Второ заседание
    Председател: д-р Константин Рангочев
  • 14.00-14.10 Соня Вълчева, Цветелина Димитрова (София) - "Пренасянето" на Оня свят и курбанът - два близки модела за приобщаване към Отвъдното
  • 14.10-14.20 Николай Ненов (Русе) - Начини за времеизмерване през срочната военна служба (фолклорни паралели)
  • 14.20-14.30 Марин Илиев (В. Търново) - Тракийско скално светилище при с. Сеноклас, Хасковско
  • 14.30-14.40 Анелия Илиева (Русе) - Синдромът "за първи път в Русе"
  • 14.40-14.50 Росен Малчев (София) - Социокултурни процеси в пространствата на Рилския и Бачковския манастир през Средновековието и Възраждането
  • 14.50-15.20 Дискусия
  • 15.20-15.30 Почивка

  • 15.30-15.40 Григор Григоров (София) - Формула за изчисляване на възрастта на селища от Асеновградска околия според местната топонимия
  • 15.40-15.50 Елена Табакова, Илина Сиракова (Русе) - Историята на сламената шапка
  • 15.50-16.00 Снежана Йовева (София) - Етнокултурни аспекто при българите градинари в Словакия
  • 16.00-16.10 Методи Бинев (В. Търново) - Новооткрита станция на пътя Ескус - Филипопол
  • 16.10-16.30 Дискусия
  • 16.30-16.50 Почивка

  • 16.50-1700 Светла Дживтерева (В. Търново) - Топонимията на с. Кошарна, Русенско и Горталово, Плевенско
  • 17.00-17.10 Светлана Антова (София) - За смесените бракове на българите в Словакия
  • 17.10-17.20 Георги Куманов (Велинград) - Родството на някои елементи от пролетните празници в Чепинско ІІ
    Неделя, 31.05.1998 г.
    Трето заседание
    Председател: Росен Малчев
  • 10.00 Манастир "Св. Димитър Басарбовски"
    Кръгла маса и дискусия на тема "Класическа" фолклорна менталност - "възрожденска" фолклорна менталност