• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • XIII НАЦИОНАЛНА ЕТНОГРАФСКА КОНФЕРЕНЦИЯ
    „ГРАД – ЕТНОЛОГИЯ – СОЦИАЛИЗЪМ”

    ХII ПРОЛЕТНИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА „ОНГЪЛ”
    „ОБРАЗ И ПАМЕТ”

    Етнографски институт с музей – БАН
    Регионален исторически музей – Русе
    Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл”

    Русе, 11-12 юни 2010 г.

    Участници от:
    Етнографски институт с музей – БАН
    Регионален етнографски музей – Пловдив
    Регионален исторически музей – Варна
    Регионален исторически музей – В. Търново
    Регионален исторически музей – Видин
    Регионален исторически музей – Русе
    Регионален исторически музей – Сливен
    Регионален исторически музей – Търговище
    Регионален исторически музей – Шумен
    Исторически музей – Велинград
    Исторически музей – Средец
    Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл”
    Институт за фолклор – БАН
    Кирилометодиевски научен център – БАН
    Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив
    Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий”
    Нов български университет
    Софийски университет „Св. Климент Охридски”
    Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии
    Югозападен университет „Неофит Рилски” – Благоевград
    Field Museum, Chicago, USA

    ПРОГРАМА

    11 юни, петък
    Исторически музей

  • 13.00 – Откриване на изложбата „Модерни времена под тепетата” – Регионален етнографски музей – Пловдив, зала „Червен”
  • 13.30 – 15.00 Първо заседание, Зала „Княз Александър I”
    Председател: Десислава Димитрова
    Приветствие от Директора на Етнографски институт с музей – БАН ст.н.с. д-р Ана Лулева и откриване на XIII Национална етнографска конференция „Град – Етнология – Социализъм”
    Георги Куманов, Исторически музей – Велинград – Някои разсъждения за българския град
    ст.н.с. д-р Ана Лулева, Етнографски институт с музей – БАН – Свобода и принуда: трудът на социализма
    д-р Лидия Петрова, Регионален исторически музей – Варна – Промяна на архитектурния облик на Варна (50-те – 80-те години на ХХ век)
    ст.н.с. I ст., д.и.н. Гатя Симеонова, Етнографски институт с музей – БАН – Градът – светоусещане за промяна на границата на две епохи
    Елка Минчева, Етнографски институт с музей – БАН – Социалистическата столица в архива на ЕИМ
    Искра Тодорова, Регионален исторически музей – Русе – Празници и празнуване в професионалните организации в периода на социализма
    Chapurukha M. Kusimba, PhD, Dilyana Ivanova, Field Museum, Chicago, USA – Social transformations and public entertainment: A study of Bulgarian and Czech Republic Balls

    Дискусия
    Kафе-пауза
  • 16.00 – 17.30 Второ заседание, Секция 1 – зала „Музикална кутия”
    Председател: Искра Тодорова
    Михаил Стойчев, Регионален исторически музей – В. Търново – Как Килифарево стана град – 1973 г. Етноложки ракурси.
    н.с. Валя Димитрова, Регионален исторически музей – Видин – Идеология, политика и традиции в Българския северозапад (средата на 60-те – средата на 80-те години на ХХ век)
    Светлана Аврамова, Регионален исторически музей – Търговище – Културният живот в Търговище – 1944-1958
    Искрен Великов, Регионален исторически музей – Русе – Памет и музика – щрихи от рецепциите за „забрани” по времето на социализма
    Красимира Костова, Исторически музей – Средец – Градът от „Бермудския триъгълник”
    д-р Владимир Демирев, Регионален исторически музей – Сливен – Планираната култура

    Дискусия
  • 16.00 – 17.30 Второ заседание, Секция 2 – зала „Княз Александър I”
    Председател: ст.н.с. д-р Николай Ненов
    Яна Янчева, Етнографски институт с музей – БАН – Влияние на градската култура върху живота в българското село
    Наталия Константинова, Русе – Приносът на град Русе за съхранение и развитие на фаркашките тамбурашки оркестри
    Десислава Димитрова, Регионален исторически музей – Русе – Музиката на социализма – идеология в рамка
    Деница Анчева, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив – Първи балетен спектакъл на сцената на Русенска опера. Асен Манолов и обликът на балетния колектив в дунавския град
    д-р Григор Хар. Григоров, Институт за фолклор – БАН – Жанрът „дяковизъм”
    доц. д-р Ирена Бокова, Нов български университет – „Социалистическият” град – двайсет години по-късно или как се ситуира на картата на ЕС (съпоставка България - Гърция)"
    Дискусия
  • 18.00 – 19.00 Етноложки филми
    „Трифон Зарезан в Ряхово”, 11 мин., автори – Николай Ненов, Десислава Димитрова, АРЕНА МЕДИЯ
    „Червеният Калифорнийски червей”, 27 мин., Дамян Серкеджиев – режисьор, ProMedia.
    „Камила” – филм, автор: Владимир Демирев, оператор: К. Анастасиу
  • 19.30 – Дискусия върху актуални проблеми на съвременната етнология,
    Механа „Асансьора”, в сградата на Соломон и Роза Блаущайн и тяхната шапкарска фабрика „Чикаго”. А. Константинов в „До Чикаго и назад” разказва за русчуклията Блаущайн, който продавал на изложението пощенски марки. Със събраните пари Блаущайн построил в Русе фабрика и къща, в която имало асансьор. Първият асансьор в България.
    12 юни, събота
    Исторически музей
  • 09.30 – 10.30 Първо заседание, Зала „Княз Александър I”
    Председател: Искрен Великов
    Андрей Бобев, Кирилометодиевски научен център – БАН – Енигмата на топонима Русе
    Тодорка Недева, Регионален исторически музей – В. Търново – Честването на 1300-годишнината от създаването на българската държава и 800-годишнината от въстанието на Асен и Петър, или за (пре)откриването на великотърновци пред себе си и света
    Сашка Бизеранова, Регионален исторически музей – Видин – Видинските жени в епохата на социализма (по данни от ДА-Видин)
    Ренета Рошкева, Регионален исторически музей – Русе – Русенското женско движение 1944-1950
    Пламен Никодимов, Регионален исторически музей – Видин – Видин в моите спомени (50-те – 80-те години на ХХ век)
    Станислава Ботева, Регионален исторически музей – В. Търново – Историческото наследство като интерпретация в символите на град Велико Търново през социализма

    Дискусия
    Кафе-пауза
  • 11.00 – 12.30 Второ заседание, Зала „Княз Александър I”
    Председател: д-р Константин Рангочев
    Анна Генчева, Етнографски институт с музей – БАН – Музейната институция – елемент с устойчиво присъствие в българския социалистически град
    Тинка Бозова, Регионален исторически музей – Варна – Изложбата „Вчера живяхме така... А днес?” (за особеностите на социалистическия бит)
    н.с. Бета Хараланова, Регионален исторически музей – Шумен – Сватбените ритуали в Шумен – приемственост, традиция или рожба на социализма
    Десислава Божидарова, Регионален исторически музей – Видин – Видинският панаир – традиция и иновации
    д-р Радостина Шаренкова, Иглика Мишкова, Етнографски институт с музей – БАН – “Открит музей”: концепция проект за бъдещата постоянна експозиция на Националния етнографски музей
    Дискусия
  • 12.45 – 13.15 Етноложки филми
    „По пътя... на юг от Дунав”, 27 мин., автори – Николай Ненов, Десислава Димитрова, Венцеслав Петков, Награда от Четвъртия фестивал за филми и фотография „Балканската културна филмотека”, Самоков 2009
  • 14.30 – 16.00 Трето заседание, Зала „Княз Александър I”
    Председател: д-р Росен Малчев
    Приветствие от Председателя на Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” д-р Росен Малчев и откриване на XII Пролетните четения на тема „Образ и памет”
    Милена Кьосева, Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии – Вечните образи в живописта на Леонардо да Винчи
    д-р Григор Б. Григоров, ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград – Азбука и иконопочитание
    д-р Емил Иванов, СУ „Св. Климент Охридски” – Образ и памет в православната иконография
    д-р Ива Трифонова, Кирилометодиевски научен център – БАН – Речникът на Неофит Рилски
    доц. д-р Тодор Моллов, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий” – Варна в българските народни песни
    д-р Светла Дживтерева, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий” – Сюжетопораждащи матрици при изграждане на някои фолклорни устни разкази
    д-р Константин Рангочев, Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” – Образите на живата памет (паметта за живите обреди в Родопите)

    Дискусия
    Кафе-пауза
  • 16.30 Зала „Княз Александър I”
    Сесия „Образ и памет” – дискусия за визуалната антропология,
    водещ: ст.н.с. д.ф.н. Албена Георгиева, Институт за фолклор – БАН
    д-р Росен Малчев, Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” – White_without_Black – романтичната фолклористика на (част от) (бъдещия) „Онгъл” през 80-те и началото на 90-те на ХХ в. через объектив фотокамеры „Смена-2” – ОТК 1967.
    д-р Вихра Баева, Институт за фолклор, БАН – Конец, коланче, мартеница – ритуални употреби и значения в сферата на зачеването и раждането
    ст.н.с. II ст. д-р Николай Ненов, Регионален исторически музей – Русе – Карнавалът от 1967 г. в Русе – ново начало на социалистическата празничност
    д-р Светлана Тончева, Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” – Риба на багажника или за един религиозен символ днес
    Владислав Атанасов, Регионален исторически музей – Русе – Табелите от социализма в потока на „визуалната култура” преди и сега.
    ст.н.с. II ст., д-р Веселка Тончева, Институт за фолклор – БАН – Социализмът в постсоциалистическа Албания – образ и памет, фоторазказ
    19.00 – Дискусия за теренната методика при изследването на социалистическия град, Исторически музей, зала „Княз Александър І”
    13 юни, неделя
  • 09.00-18.00
    Хижа „Приста”
    „Златната гъдулка”, регионален фолклорен фестивал
    Представяне на обичаи на сцена, изпълнения на обреден фолклор от старото местно население „хърцои”, живеещо в долините на реките Янтра, Русенски Лом, Батмиш и Демир баба теке (Староселска)