• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012
  • Самоков 2013
  • Самоков 2014




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    СЪЮЗ НА УЧЕНИТЕ В БЪЛГАРИЯ - КЛОН РУСЕ, СЕКЦИЯ ФИЛОЛОГИЯ
    РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ "АНГЕЛ КЪНЧЕВ"
    РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - РУСЕ

    организират:

    ЧЕТВЪРТИ ПРОЛЕТНИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ" РУСЕ 25-26 май 2001 г.
    Място на провеждане: ЗАСЕДАТЕЛНА ЗАЛА НА СЪЮЗА НА УЧЕНИТЕ В БЪЛГАРИЯ - КЛОН РУСЕ
    Участници от:
  • Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "Онгъл"
  • Регионален исторически музей - Русе
  • Исторически музей - Тутракан
  • Научен център по фолклор и литература "Св. Димитър Басарбовски" - Русенски университет
  • Семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов" - Софийски университет
  • Старобългаристичен салон - Софийски университет
  • Кръжок по български фолклор "Акад. Михаил Арнаудов" - Великотърновски университет
  • Софийски университет "Св. Климент Охридски"
  • Великотърновски университет "Св.св. Кирил и Методий"
  • Русенски университет "Ангел Кънчев"
  • Югозападен университет "Неофит Рилски"
  • Нов български университет
  • Институт за фолклор - БАН
    Петък, 25.05.2001 г.
    Първо заседание Председател: д-р Николай Ненов
  • 10.00 Откриване на четенията от Секретаря на Асоциация "Онгъл", Директора на Исторически музей - Русе и Председателя на Секция Филология, Съюз на учените в България - Клон Русе
  • 10.20-10.30 Албена Йорданова (СПЕФ) - Какво означава "На челото ти е изписано"?
  • 10.30-10.40 Венета Савова (СУ) - За именуването на св. Иван Рилски в Лесновския пролог
  • 10.40-10.50 Анета Димитрова (СС) - Молитви и забрани на св. Марина според житието на светицата
  • 10.50-11.00 Григор Григоров (СПЕФ) - Боже име
  • 11.00-11.10 Диляна Станева (ВТУ) - Прическата като етнически и конфесионален оразличител
  • 11.10-11.20 д-р Росен Малчев (АО) - Два изофункционални обреда Гонене на змей в планинската част на Монтанско
  • 11.20-11.30 Дискусия
  • 11.30-11.40 Почивка

  • 11.40-11.50 Снежана Маркова, доц.д-р Димитрина Цонева (РУ) - На блага ракия в с. Долапите, Русенско
  • 11.50-12.00 Люба Радулова (СПЕФ) - За значението на една приказна формула
  • 12.00-12.10 Есин (СУ) - Религиозните празници на къзълбашите от с. Севар, Разградско
  • 12.10-12.20 Веселка Тончева (ИФ-БАН) - Една гледна точка към попфолка
  • 12.20-12.30 Дискусия
  • 12.30-14.00 Почивка

    Второ заседание Председател: д-р Тодор Моллов
  • 14.00-14.10 Цветелина Димитрова (СПЕФ) - Гоненето на змей - възстановяване на природната и социалната норма
  • 14.10-14.20 д-р Николай Ненов (ИМ-Русе) - Концепция за Екомузей в Русе
  • 14.20-14.30 Ива Янкулова (СПЕФ) - Фолклорни представи за Ада у българите мохамедани в Лъкинско и Тетевенско
  • 14.30-14.40 Вяра Калфина (СПЕФ) - Особености на фолклорния култ към св. Варвара в Кюстендилско
  • 14.40-14.50 Велислава Донева (РУ) - Възприемане на куклено-театрален спектакъл от деца в социално неравностойно положение
  • 14.50-15.00 д-р Яна Пометкова (РУ) - Интелектуализация на езика чрез употреба на девербативни съществителни имена
  • 15.00-15.10 Дискусия
  • 15.10-15.20 Почивка

  • 15.20-15.30 Мариян Карагьозов (СПЕФ) 0 Сакрални места, описани в т. І от пътеписа на Ф. Каниц "Дунавска България и Балканът"
  • 15.30-15.40 д-р Константин Рангочев (АО) - Когнитивни и ментални особености на фолклорната история
  • 15.40-15.50 Стела Иванова (РУ) - Сходства и отлики на арменската и еврейската сватба в Русе
  • 15.50-16.00 доц. д-р Руси Русев (РУ) - Типове номинации в белетристичен текст
  • 16.00-16.10 (СПЕФ) - Празнуването на Мис Пролет в с. Бабино, Кюстендилско - една съвременна форма на лазаруване
  • 16.10-16.20 д-р Емилия Недкова (РУ) - Стереотипност и творчество при превода на фразеология в художествен текст
  • 16.20-16.30 Иглика Милушева (СПЕФ) - Фолклорното родство, отразено в песни от гр. Лозница, Разградско
  • 16.30-16.40 Светла Дживтерева (НЦФЛ) - За един модел на етничното усвояване на пространството
  • 16.40-17.00 Дискусия
  • 17.30 Представяне на новоизлязла научна литература от Русенски университет, Асоциация "Онгъл" и Исторически музей - Русе Посещение на параклиса "Св. Паисий Хилендарски" и новата музейна сбирка в Пантеона на възрожденците
    Събота, 26.05.2001 г.
    Първо заседание - Памет за делото на Цани Гинчев Председател: д-р Росен Малчев
  • 10.00-10.10 Андрей Бобев (СС) - Неизвестни народоведски произведения на Цани Гинчев
  • 10.10-10.20 д-р Тодор Моллов (ВТУ) - Цани Гинчев и Никола Козлев… националният блян по епопея
  • 10.20-10.30 Даниела Кузманова (СПЕФ) - Психологически методи, приложими в етнологията
  • 10.30-10.40 Севдие (РУ) - Семейните празници на къзълбашите от с. Севар, Разградско
  • 10.40-10.50 Ива Трифонова (СС) - Старобългарската ритуална клетва и нейното развитие в българския език
  • 10.50-11.00 Евин Ямурлова (РУ) - Културна идентичност на различните етнически групи чрез семейна и календарна обредност от с. Обретеник, Русенско
  • 11.00-11.10 Назифе Мехмед (РУ) - Традиционна култура на къзълбашите от с. Помен, Русенско
  • 11.10-11.20 Маргарита Бахчеванова (СПЕФ) - Оброчищата като култови средища

    Постер сесия
  • Д-р Маргарет Димитрова (ЮЗУ) - "Женски" рецепти в късни български лековници
  • Татяна Спасова (НБУ) - Архитектонично изкуство в раннохристиянската базилика (VІ-ІХ в.)
  • Десислава Шатова (НБУ) - Гроздовидни обеци по данни от некрополи VІІ-ІХ в. от територията на днешна Северна България
  • Мартин Николов (НБУ) - Рисуваната керамика от ранния неолит - извор за религиозно-митологичната система на древните земеделци
  • Стойко Шатов (НБУ) - Предложение за класификация на шлемовете от тракийски тип от територията на Р България (по конструктивни и технологични данни)