• Карлуково 1991
  • Враца 1994
  • Враца 1995
  • София 1996
  • София 1997
  • Русе 1998
  • София 1998
  • Русе 1999
  • София 1999
  • Русе 2000
  • София 2000
  • Русе 2001
  • София 2001
  • Тутракан 2002
  • София 2002
  • Демир 2003
  • Самоков 2003
  • Русе 2004
  • Самоков 2004
  • Велико Търново 2005
  • Самоков 2005
  • Самоков 2006
  • Русе 2007
  • Самоков 2007
  • Самоков 2008
  • Русе 2009
  • Хвойна 2009
  • Самоков 2009
  • Русе 2010
  • Самоков 2010
  • Самоков 2011
  • Самоков 2012




  • АСОЦИАЦИЯ ЗА АНТРОПОЛОГИЯ, ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА "ОНГЪЛ"
    ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ИСПЕРИХ
    РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - РУСЕ
    организират:

    ШЕСТИ ПРОЛЕТНИ ЧЕТЕНИЯ НА АСОЦИАЦИЯ "ОНГЪЛ"
    на тема: ИСТОРИЯ И СВЯТОСТ

    ИСПЕРИХ 30 май - 01 юни 2003 г.

    Място на провеждане: ЗАЛАТА НА ХУДОЖЕСТВЕНАТА ГАЛЕРИЯ - ИСПЕРИХ
    Участници от:
  • Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "Онгъл"
  • Регионален исторически музей - Русе
  • Исторически музей - Ловеч
  • Исторически музей - Самоков
  • Научен център по фолклор и литература "Св. Димитър Басарбовски" - Русенски университет
  • Семинар по практическа етнология и фолклористика "Проф. д-р Иван Шишманов" - Софийски университет
  • Софийски университет "Св. Климент Охридски"
  • Великотърновски университет "Св.св. Кирил и Методий"
  • Институт за фолклор - БАН
  • РПУ - Димитровград
    Събота, 31.05.2003 г.
    Първо заседание Председател: д-р Николай Ненов
  • 10.00 Приветствия от г-н Кмета на Община Исперих, Директора на Регионален исторически музей - Русе, Директора на Исторически музей - Исперих
  • 10.20 Откриване на четенията от Секретаря на Асоциация "Онгъл"
  • 10.30-10.45 Десислава Димитрова (РИМ-Русе) - Митогенни модели в разказите за демонични същества от с. Тетово, Русенско
  • 10.45-11.00 Росен Савов (СУ) - За болярския бунт от 866 г. и закона, по който са осъдени неговите водачи
  • 11.00-11.15 д-р Росен Малчев (АО), Албена Малчева (СПЕФ) - Надгробна пластика от Поповско (кр. ХІХ - нач. ХХ в.)
  • 11.15-11.30 Григор Григоров (ИЛ-БАН) - Строителството на кан Омуртаг
  • 11.30-11.45 д-р Тодор Моллов (ВТУ) - Богу-милите "Рахмани" (към въпроса за пренасянето на святост във времето и пространството)
  • 11.45-12.00 Тодор Маринчев (РПУ-Димитровград) - Прякорната картотека на РПУ - Димитровград като източник на етноложка информация
  • 12.00-12.15 Дискусия
  • 12.15-14.00 Почивка

    Второ заседание Председател: д-р Константин Рангочев
  • 14.00-14.15 Елена Георгиева(ИМ-Ловеч) - Празникът на текето на Гаази баба край с. Ряховците, Габровско
  • 14.15-14.30 Стоян Стоянов (РУ) - История и святост в българските комикси за деца и юноши
  • 14.30-14.45 Венета Савова (СУ) - Новооткрито химнографско произведение за св. Алексей Човек Божи от св. Климент Охридски
  • 14.45-15.00 Ива Трифонова(СУ) - Кои са магьосниците в Апокалипсиса?
  • 15.00-15.15 Цветелина Димитрова (ИФ-БАН) - Сакралност - герои - история.
  • 15.15-15.30 д-р Николай Ненов (РИМ-Русе) - Видеозаснемането като част от традицията (по мат. от Североизточна България)
  • 15.30-15.45 Дискусия
  • 15.45-16.00 Почивка

    Трето заседание Председател: д-р Росен Малчев
  • 16.00-16.15 д-р Константин Рангочев (АО) - История и ритуал - българският проблем
  • 16.15-16.30 Анета Димитрова (СУ) - Изборът на преводача при употребата на Dativus Absolutus в житието на св. Антоний Велики
  • 16.30-16.45 Ива Янкулова, Вяра Калфина (СПЕФ) - Фолклорното житие на св. Антьо
  • 16.45-17.00 д-р Веселка Тончева (ИФ-БАН) - Песенният фолклор като предмет на изследване
  • 17.00-17.15 Димитър Чернаков (РИМ-Русе) - Женското облекло през каменно-медната епоха (по наблюдения върху глинени идоли)
  • 17.15-17.30 Веселин Хаджиангелов (ИМ-Самоков) - За мощите на един позабравен светец - свмчк Симеон Самоковски (+ 1737)
  • 17.30-18.00 Дискусия

  • 20.00 Работна среща на изследователи по повод актуални проблеми на съвременната етнология в хижа "Ахинора"
    Неделя, 01.06.2003 г.
    Посещение в Исторически музей - Исперих, запознаване с културно-историческото наследство